• 1
  • 2
  • 3

Deseti put obilježen Dan Marka Milanovića u Stocu 2021.Stolac, 30. travnja 2021. - Već više godina, zapravo od 2012., po deseti put slavi se sv. Misa u stolačkoj župnoj crkvi sv. Ilije proroka, 30. travnja, za dušu svjedoka vjere Marka Milanovića (Kruševo, 1837. – Jakomir, 1859.), i za otvaranje biskupijskoga procesa na kojem bi se proučilo njegovo povijesno mučeništvo. Marko je rodom iz Kruševa, danas filijala stolačke župe, a u vrijeme Markova života filijala prenjske župe. Stolačka je župa osnovana 1863. godine.

Stolački župnik don Rajko Marković ove je godine pozvao za slavitelja euharistijske žrtve don Željka Majića, generalnog vikara iz Mostara, a uz njega su koncelebrirali suslavitelji don Ivo Šutalo, biskupski vikar za Trebinjsku biskupiju i don Rajko Marković, stolački župnik. Marko je mučeničku smrt podnio, potkraj mjeseca travnja 1859. godine, na planini Morine, pa smo tako ove godine obilježili 162. obljetnicu njegove blažene smrti.

Dan Marka Milanovića 2020.Ove godine zbog novonastale situacije oko koronavirusa nismo mogli svečano, kao prijašnjih godina, proslaviti Markov dan, uz sve one ceremonije i programe koje bismo inače toga dana organizirali skupa s Udrugom „Marko Milanović“, pa smo Spomen na našega Marka ove godine obilježili onako kako nam prilike dopuštaju.

U četvrtak, 30. travnja 2020. povodom 161. obljetnice Markove mučeničke smrti, u stolačkoj župnoj crkvi sv. Ilije Proroka okupio se solidan broj vjernika skupa s predstavnicima Udruge „Marko Milanović“.

„Vjeronaučna olimpijada 2019.“ održana u Stocu i obilježen Dan Marka Milanovića, 30. travnja 2019.„Vjeronaučna olimpijada 2019.“ – Državno natjecanje za čitavu BiH, sve četiri nad/biskupije, održana je u Stocu, a isti dan obilježena je i 160.-ta obljetnica mučeničke smrti blagopokojnog Marka Milanovića uzor-mladića iz stolačke župe, zajedničkom svečanom sv. Misom u 11,00 sati u župnoj crkvi sv. Ilije Proroka u Stocu.

U Vjeronaučnoj olimpijadi sudjelovali su vjeroučenici iz 40 škola, 20 iz osnovnih i 20 iz srednjih s područja čitave BiH, četiriju nad/biskupija: Sarajevske, Banjalučke, Mostarsko-Duvanjske i Trebinjsko-Mrkanske.

MARKO MILANOVIĆ - marljivi radnik i revni svjedok vjereNedjelja, 30. travnja 2018. - Već više godina, zapravo od 2012., već po sedmi put slavi se sv. Misa u stolačkoj župnoj crkvi sv. Ilije proroka, 30. travnja, za dušu svjedoka vjere Marka Milanovića (Kruševo, 1837. – Jakomir, 1859.), i za otvaranje biskupijskoga procesa na kojem bi se povijesno i teološki proučilo njegovo svjedočanstvo vjere. Marko je rodom iz Kruševa, danas filijala stolačke župe, a u vrijeme Markova života filijala prenjske župe. Stolačka je župa osnovana 1863., četiri godine nakon Markove pogibije.

Šesti put obilježen Dan Marka Milanovića u Stocu 2017.STOLAC - Na Treću uskrsnu nedjelju, 30. travnja 2017., u Stocu je šesti put obilježen Dan Marka Milanovića. Toga je dana u župnoj crkvi bila samo jedna sveta Misa, jer je župnik don Rajko Marković s mladima iz ove župe bio na Skupu hrvatske mladeži u Vukovaru, a misno slavlje u Stocu u 10,30 sati slavio je don Božo Goluža.

Kako je bila samo jedna sveta Misa, a redovito nedjeljom budu tri, crkva je bila puna naroda Božjega. Pod Misom je bilo i jedno krštenje, što je dodatno uzveličalo ovo sveto misno slavlje.

STOLAC: KOMEMORATIVNA MISA ZA MARKA MILANOVIĆA 2016.

Stolac, 30. travnja 2016. - Već više godina, zapravo od 2012., slavi se sv. Misa u stolačkoj župnoj crkvi sv. Ilije proroka, 30. travnja, za dušu svjedoka vjere Marka Milanovića (Kruševo, 1837. – Jakomir, 1859.), i za otvaranje biskupijskoga procesa na kojem bi se proučilo njegovo povijesno mučeništvo. Marko je rodom iz Kruševa, danas filijala stolačke župe, a u vrijeme Markova života filijala prenjske župe. Stolačka je župa osnovana 1863. godine.

Stolački župnik don Rajko Marković ove je godine pozvao za slavitelja euharistijske žrtve don Antu Luburića, župnika i dekana trebinjskoga, te župnoga upravitelja Nevesinja, na čijem je području Marko podnio svjedočku smrt potkraj mjeseca travnja 1859. godine.