Kontakt Info

Župa sv. Ilije Proroka

Zrinsko-Frankopanska bb
BiH - 88360 Stolac

tel.: +387 (0) 36 853 005
fax: +387 (0) 36 853 005
mob: +387 (0) 63 357-111
e-mail: rajko.markovic@tel.net.ba

Tko je Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 65 
Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. PDF  | Ispis |  E-mail
Utorak, 06 Ožujak 2018 09:39

Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018.U subotu, 3. ožujka 2018. u „Godini Alojzija Stepinca“ naše hercegovačke biskupije Mostarsko-Duvanjska i Trebinjsko-Mrkanska, s 30-ak autobusa i 1.500 vjernika, hodočastile su u zagrebačku katedralu na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, na čelu s našim biskupom Ratkom Perićem, u organizaciji don Željka Majića, generalnog vikara.

U ovo velebno hodočašće uključila se i naša župa Stolac na čelu s našim Dumom, s 3 autobusa i 150 hodočasnika među kojima je bio i naš župni Folklor u narodnim nošnjama.

S petka na subotu točno u ponoća svi smo se, skupa s vozačima autobusa, okupili u našu župnu crkvu gdje nam je Dumo dao potrebite upute s pregledom čitavog putovanja, zatim je uslijedila prozivka po autobusima, zajednička fotografija pred oltarom, blagoslovna molitva za sretan put i krenuli smo iz Stoca. Putovanje je vrlo ugodno i zanimljivo, ispunjeno razgovorom, molitvom i pjesmom, a dumo Rajko i sestra Alojzija stalno se izmjenjuju iz autobusa u autobus, kako bi u svakom autobusu bila lijepa atmosfera i kako bismo se svi osjećali zadovoljno i lijepo.

Do Zagreba se zaustavljamo na dva odmorišta Krka i Janče i u 10,00 sati stižemo pred zagrebačku katedralu gdje nas dočekuju naši Stočani nastanjeni u Zagrebu. Tu je i naš bogoslov Stanko koji odmah odlazi s Folklorašima u Bogosloviju na oblačenje narodne nošnje, a ostali hodočasnici pomalo ulaze u katedralu na pokorničko bogoslužje i sv. ispovijed. Uskoro dolazi u Folkor u narodnim nošnjama, momci s tablom župe Stolac stoje na platou pred katedralom, slijedi slikanje, pitanje, razgovor, pristupaju i novinari raznih crkvenih i svjetovnih medija, dajemo intervjue, razgovaramo, predstavljamo se i za župnom tablom svi ulazimo u katedralu. Naš Stanko pred nama, zauzesmo prikladno mjesto s desne strane glavnog oltara, stadosmo u redove za sv. ispovijed, ispovijedaju se i folkloraši i na kraju se svi pomorismo s Bogom u skrušenoj ispovijedi, časna Alojzija ostade s nama a Dumo ode da se pripremi za koncelebraciju.

Točno u 11,30 sati zazvoniše katedralna zvona i iz sakristije kroz crkvu na glavni oltar izlaze koncelebranti predvođeni našim biskupom Ratkom, u pratnji je uime kardinala Bozanića pomoćni zagrebački biskup Ivan Šaško, koji je 2010. u Stocu predvodio Ilindansko slavlje, zatim zagrebački kanonik naše gore list mons. Stjepan Kožul i naš gen. vikar don Željko, u koncelebraciji je i naš dumo Rajko s ostalih tridesetak hercegovačkih svećenika koji su svoja hodočašća doveli u Zagreb. Na početku sv. Mise biskup Šaško uime kardinala Bozanića pozdravlja bikupa Ratka, svećenike i sav hercegovački puk koji je dobro popunio katedralu skupa s našim zemljacima iz Zagreba. Biskup Ratko otpozdravlja i zahvaljuje kardinalu na prijemu i srdačnoj dobrodošlici. Biskup Ratko započinje sv. Misu, a mi svi držimo u rukama prospekte pripravljene za ovu zgodu i sudjelujemo u sv. Misi molitvom i pjesmom. U Misi poslužuju, čitaju i predmole naši bogoslovi.

Biskup je održao prikladnu i zapaženu polsatnu propovijed vodeći nas kroz 14 postaja Isusova križnog puta, u koje je vješto utkao ovozemaljski život blagopokojnog kardinala Stepinca. Propovijed je pažljivo slušana i poslije vrlo lijepo komentirana. Pod sv. Misom svi smo se pričestili. Na kraju sv. Mise gen. vikar sve pozdravlja, svima zahvaljuje i završne točke ovoga slavlja svima objavljuje, molitva na grobu kardinalovu i njemu i za njega da bude proglašen svetim, molitva Hrvata katolika, Lijepa naša, Tebe Boga hvalimo i završni blagoslov.

Poslije sv. Mise zajednički obilazimo zavjet oko Stepinčeva groba, zajednička pjesma i osobna molitva, a onda Dumo predmoli Očenaš za čitavu našu župu, sve naše župljane i sve nas nazočne i na kraju nam svima daje blagoslov po zagovoru blaženoga Alojzija. Izlazimo iz katedrale, opet nas čekaju naši zagrebački Stočani, mnogi prijatelji i poznanici. Te opet slikanje, razgovor, pitanje. Uhvatismo se svi u veliki krug, najprije Folklor, a onda svi mi uokolo i krenuše pjesme: korizmene, Gospine, euharistijske…., pjeva se iza svih naramica, ali samo duhovne pjesme kakve dolikuju svetom korizmenom vremenu jer Hercegovina drži do korizmenih običaja.

Dumo nam svima dade sat i pol slobodnog vremena za kavu i osvježenje, što smo svi dobro iskoristili i točno u 15,00 s. svi pred katedralom, evo i autobusa, pozdravljamo se s prijateljima koji su nas ispratili i na Mirogoj na grob pokojnog predsjednika Tuđmana, gdje nalazimo župljane Studenaca s don Ivom na čelu, predstavnici naše župe pale veliku svijeću s hrvatskom trobojnicom i natpisom Stolac-Predsjedniku, zapjevasmo pjesmu Bože čuvaj Hrvatsku, Molitva za pokojnog Predsjednika i sve poginule hrvatske branitelje te molitva za sretan povratak u Stolac, slikanje, pozdravismo se s našim bogoslovom Stankom, u autobuse i na Autocestu.

Jesmo umorni, ali beskrajno zadovoljni i sretni što smo sve ovo lijepo doživjeli. Usput vrlo lijepi komentari, opet molitva i pjesma, osvježismo se fino na dva odmorišta Macola i Mosor, bez problema prođosmo i granicu i u 1,30 s. stigosmo sretno u Stolac. Naš Marko Raguž - Sliko sve lijepo zabilježi fotoaparatom da se ne zaboravi, a Dumo uime svih nas zahvali dobrom Bogu na svim dobročinstvima koja nam je, po zagovoru blaženoga Alojzija, udijelio na ovom nezaboravnom hodočašću i na sretnom povratku svojim kućama.

Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018. Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018.

 

VIDEO: Gospin plač - Stolac 2015.

Zdravo Tijelo Isusovo (stolački napjev - Hercegovina)

"Gospin plač" u izvedbi
HKUD Stolac, crkveni zbor ''Mladi''

možete preuzeti ili pogledati OVDJE!

Video: Zdravo Tijelo Isusovo – Stolac 2015.

Zdravo Tijelo Isusovo (stolački napjev - Hercegovina)

"Zdravo Tijelo Isusovo" u izvedbi
HKUD Stolac, crkveni zbor ''Mladi''

možete preuzeti ili pogledati OVDJE!

VIDEO: O mila Majko nebeska - Stolac 2015.

Zdravo Tijelo Isusovo (stolački napjev - Hercegovina)

"O mila Majko nebeska" u izvedbi
HKUD Stolac, crkveni zbor ''Mladi''

možete preuzeti ili pogledati OVDJE!

Sv. Misa iz Stoca na YouTube-HRT

Sv. Misa iz Stoca 03.03.2013. dostupna na youtube-u

Sv. Misu i portret grada i župe možete pogledati i/ili preuzeti OVDJE!

Home Vijesti Hercegovačko hodočašće na grob bl. kardinala Alojzija Stepinca, 3. ožujka 2018.