• 1
  • 2
  • 3

Naše HKUD „STOLAC“ iz Stoca nastupilo je na Svisvete, 1. studenoga   2019. na AladinićimaPrije samog nastupa voditeljica programa najavila je sljedećim riječima nastup našega društva:

Društvo je osnovano 2002. god. i sastavni je dio župe Stolac, a okuplja isključivo mladiće i djevojke stolačke župe. Broji 100 članova, a danas je ovdje na Aladinićima jedna skupina Društva. Društvo njeguje, pjeva, pleše, svira, igra i promovira pjesme i običaje Hrvata stolačkoga kraja.

Završetak listopadskih pobožnosti u župi Stolac 2019.U župnoj crkvi sv. Ilije Proroka u Stocu kroz čitav Gospin mjesec listopad odvijale su se listopadske pobožnosti. Svaku večer, u dobro popunjenoj crkvi stolačkim vjernicima, u 18,00 sati djeca Osnovne škole predmolila su Gospinu krunicu, nakon čega je redovito slijedila sv. Misa.

Na početku pobožnosti zazvonila bi sva tri župna zvona, zatim bi Dječji zbor „Modra rijeka“ započeo, a okupljeni puk složno prihvatio po neku poznatu Gospinu pjesmu, poslije pjesme, župnik don Rajko bi izišao iz sakristije s ministrantima, obučeni u liturgijsko ruho, pred oltar i započeo pobožnost: Vjerovanje, Očenaš i tri Zdravomarije na početku krunice, a onda bi djeca nastavila Gospinu krunicu predmoliti, a puk odgovarati, na kraju krunice, Dumo bi predmolio Gospine Lauretanske litanije klečeći pred Gospinim kipom, a okupljeni puk bi kleknuo u klupe.

U groblju Riđica slavljena sv. Misa povodom Svih Svetih 2019.U četvrtak, 31. listopada 2019. po ustaljenom običaju, na uočnicu Svih Svetih, koje su mještani Riđice uzeli za svoje zaštitnike, u groblju Riđica u 15,00 sati sv. Misu služio je stolački župnik don Rajko Marković. Na sv. Misi sudjelovalo je ove godine dvadesetak vjernika, koji su se došli pomoliti za svoje pokojne.

Pod sv. Misom mladi su ministrirali i čitali. Don Rajko je uputio prikladnu propovijed okupljenom puku, naglasivši da sigurno među svim svetima ima i naših pokojnika, očeva i majki, djedova i baka, koji su svojim životom na zemlji zaradili mjesto kod Boga u nebu, a koji se nalaze u čistilištu, mi se za njih molimo da ih dobri Bog preko naših molitava nagradi vječnim životom u nebeskom kraljevstvu.

Sv. Mise i molitve u petak na zapovjednu svetkovinu Svih Svetih u župi uobičajeno:

Stolac Župna crkva: 9,00 sati, sv. Misa za narod
Aladinići patron župe: 11,00 sati, sv. Misa za pokojne
Kruševo groblje: 16,00 sati, sv. Misa za pokojne

U parku kod župne kuće u Stocu sve procvjetalo kao da je proljeće, a listopad je 2019.Danas je 25. listopada 2019., prava jesen, ali u parku kod Župne kuće u Stocu sve procvjetalo kao da je proljeće, a i temperatura je vani u podne 22 stupnja.

U šumici pored Župne kuće procvjetalo divlje cvijeće u raznim bojama, ruže i sada cvjetaju, živica ispred kuće sva u cvatu, a ljekovito bilje: smilje, kadulja, nana i ružmarin u punom rastu.