• 1
  • 2
  • 3

„Dani berbe grožđa – Brotnjo 2018.“ Stolačko folklorno društvo i ove je godine, na poziv organizatora, sa svojim župnikom don Rajkom gostovalo na 63. turističko-kulturno-gospodarstvenoj manifestaciji „Dani berbe grožđa – Brotnjo 2018.“ u nedjelju, 16. rujna 2018. u popodnevnim satima na gradskom Trgu u Čitluku.

Svoju folklornu točku nazvali smo „Hercegovačko sijelo“, pa smo se tako predstavili: mješanim, ženskim i muškim bećarcem, stolačkom himnom, pjevanjem u kolu i trusom s poskočicama.

Svečano proslavljena Mala Gospa u Stocu 2018.U našoj župi svečano je u subotu, 8. rujna 2018. proslavljena Mala Gospa koja je supatron župe Stolac. Za ovu našu svečanost pripremili smo se trodnevnicom u župi. Kroz tri dana: srijeda, četvrtak i petak bila je prigoda za sv. ispovijed, kad je ispovijedalo više svećenika. Prvu večer ispovjedila su se školska djeca Osnovne škole, drugu večer mladi Srednjih škola, studenti i ostala župna mladež, a treću večer ispovjedili su se odrasli. Svaku večer kroz trodnevnicu bila je pobožnost Gospi: krunica, litanije i poslije sv. Misa. Sve tri večeri pobožnosti Gospi predmolila su školska djeca, a sv. Mise predvodio je župnik don Rajko.

Župu Stolac posjetili župnik i pjevači župe Vinjani kod Imotskoga 2018.U subotu, 1. rujna 2018. stolačku župu sv. Ilije Proroka posjetili su župnik i župni pjevački zbor župe sv. Roka iz Donjih Vinjana kod Imotskoga.

Naime župnik fra Josip Sušić predložio je ove godine svojim pjevačima neka izaberu jednu destinaciju gdje žele otići na godišnji izlet i oni odabraše župu Stolac. Fra Josip stupi u kontakt sa stolačkim župnikom don Rajkom Markovićem i sve se dvojica župnika vrlo brzo dogovoriše i posjet se ostvario. Protokol je dogovoren u tri točke: posjet kulturnim dobrima Stoca, sv. Misa u župnoj crkvi i ručak u restoranu.

Male Gospe u Stocu 2017.Pred nama je Mala Gospa pa ćemo se za ovu našu župnu svečanost pripremiti trodnevnicom i sv. ispovijedi djece, mladih i odraslih, a svaku večer ispovijedaju po 2 svećenika sa strane, pa ovako:

Srijeda: u 18,30 s. ispovijed školske djece Osnovne škole na početku Školske i vjeronaučne godine, a u 19,00 s. za sve pobožnost Gospi: krunica, litanije i sv. Misa, pjeva Dječji zbor „Modra Rijeka“.

Četvrtak: u 18,30 s. ispovijed školske mladeži Srednjih škola i ostalih, a u 19,00 s. za sve pobožnost Gospi i sv. Misa, pjeva Djevojačka skupina „Vidoštačka kraljica“.

Petak: u 18,30 s. ispovijed za odrasle, treća večer trodnevnice Uočnica Male Gospe, ovo je ujedno i Gospojinska ispovijed, a u 19,00 s. pobožnost Gospi i sv. Misa, pjeva Djevojačka skupina „Angelus“. Pod ovom sv. Misom bit će blagoslov majki i očeva s malom djecom, pa neka sve majke i očevi s malom djecom dođu u četvrtak na Misu u 19,00 s.

Stolački dumo Rajko u svojoj rodnoj župi Prenj-Dubrave proslavio 40 godina svećeništva (1978.-2018.)Stolački župnik don Rajko Marković, na Veliku Gospu, 15. kolovoza 2018. u svojoj rodnoj župi Prenj-Dubrave proslavio je 40 godina svećeništva (1978.-2018.). Zaštitnik župe je sv. Mihovil, ali se od davnina Velika Gospa, supatron župe, slavi svečanije i masovnije, pa ova Gospina svetkovina okupi vjerni puk iz svih okolnih župa u velikom broju.

Sve Mlade Mise u ovoj starodrevnoj župi slavljene su uvijek na Veliku Gospu, tako je i don Rajko prije 40 godina svoju Mladu Misu slavio na Svetkovinu Gospina Uznesenja na nebo, 15. kolovoza 1978., a zaređen je za svećenika iste godine na Petrovdan, 29. lipnja u Gracu kod Neuma, po rukama mostarskog biskupa dr. Petra Čule. Ove je godine don Rajko odlučio, u dogovoru s prenjskim župnikom don Milom Vidićem, slaviti sv. Misu zahvalnicu povodom 40 godina svećeništva upravo na Veliku Gospu.